مقالات و دانستنی‌های روغن موتور

بهترین روغن موتور

اجزا تشکیل دهنده روغن موتور:

  1. روغن پایه
  2. ادتیو یا مواد افزودنی

روغن پايه باعث می شود که روغن موتور، روانكاري قسمت‌هاي متحرك را انجام دهد، تا اصطكاك كاهش يابد. اما چون روغن موتور به تنهايي براي حفاظت موتور كافي نیست، بنابراين از مواد ديگري به منظور جلوگيري از خراب شدن روغن موتور پايه تحت شرايط دمايي موتور و هم چنين حفاظت بيشتر موتور استفاده مي‌نمايند. اين افزودني‌ها كه در فرمولاسيون روغن موتور شركت مي‌كنند،

که عبارتند از:

* ادتيوهاي پاك‌كننده / متفرق‌كننده:

براي پاكيزه نگهداشتن موتور استفاده مي‌شود، چون آلودگي‌هاي مختلف را در حالت معلق نگه مي‌دارد و مانع از نشستن آنها بر روي قطعات موتور مي‌شود.

* بازدارنده‌هاي خوردگي و زنگ‌زدگي:

موتور را از آب و اسيدهاي تشكيل شده محافظت مي‌نمايد.

* آنتي اكسيدان‌ها:

از اكسيداسيون روغن و درنهايت تشكيل لجن جلوگيري مي‌نمايد.

* مواد ضد سايش:

يك فيلم روي سطح فلز تشكيل مي‌دهند تا از برخورد فلز – فلز جلوگيري نمايند.

* اصلاح‌كننده‌هاي ويسكوزيته و كاهش‌دهنده انتظار ريزش:

به جريان روغن موتور كمك مي‌كند.

همواره نوشته های بر روی محصول کمک زیادی به خریدار می کند، پس اول از همه به نوشته ها (برچسب ها) می پردازیم:

برچسب ها:

برند محصول :

طبیعتا برند یک محصول در نگاه اول ذهن فرد خریدار را معطوف خود می کند، چرا که افراد با توجه به رضایت خود از یک محصول آن را به دیگران معرفی می کنند و انتقال توسط نام انتقال پیدا می کند، لذا در هنگام خرید در زمینه برند به دو نکته توجه خاص بکنید، اول آنکه برخی برند ها سیاستشان این است که، محصول با کیفیت تر و طبعاً گران قیمت تر از سایر رقبا بسازند، و برخی دیگر از برند های موجود در بازار به ساخت محصولی ارزان قیمت تر و مناسب با خودروهای سبک ارازن تر ساخته و روانه ی بازار کنند.

نشان های درج شده بر روی محصول :

همان طور که اطلاع دارید در هر کشور و کل جهان سازمان های نظارتی دقیقی زیر نظر قوه مجریه و سازمان های جهانی فعالیت می کنند، که وظیفه آن ها نظارت و در پی آن راهنمایی به افراد خریدار برای خرید مناسب است.لذا این روند بر روی روغن موتور ها هم اجرا می شود و شما هم باید به این نشان های استاندارد بر روی محصول مورد نظر توجه فرمایید، اما شما باید به سه علامت در هنگام خرید روغن موتور بر روی آن توجه فراوانی کنید و آنها هم علامت :

شرکت ملی استاندارد ایران :

این علامت پس از نظارت کامل بر روی کیفیت و نحوه ی ساخت محصول به شرکت سازنده ارائه میشود و دارای کد ثبت اداره ی استاندارد است. توجه داشته باشید که همیشه در زیر علامت استاندارد بایستی کد ثبت محصول درج شده باشد.

علامت شاخص بسته های روغن موتور SAE محصول :

اطلاعات تکمیلی راجع به تست نگهداری در محیط زیست و همچنین ضریب ویسکوزیته (که در ادامه مقاله پیش رو به توضیح به آن می پردازیم) را نشان می دهد.

برچسب جعبه ی محصول تاریخ ساخت و بهترین تاریخ استفاده از آن محصول :

علاوه بر آن لیسانس های مختلف مانند iso و fc به اصالت و کیفیت محصول می افزاید.

ویسکوزیته چیست:

ویسکوزیته که با نام دیگر گرانروی هم معروف است مهم ترین خاصیت روغن موتور می باشد، و مقاومت روغن در برابر جاری شدن تعریف می شود و رفتاری شبیه رفتار غلظت عسل دارد یعنی با تغییر دما، گرانروی روغن نیز تغییر می کند. وقتی دما کاهش می یابد، گرانروی روغن موتور افزایش می یابد (غلیظ تر می شود) و با افزایش دما، گرانروی آن کمتر می شود (رقیق تر می گردد). موسسه ای به نام “انجمن مهندسین خودرو” که به طور خلاصه SAE نامیده می شود، روغن های موتور را از لحاظ گرانروی، به ۱۱ گروه تقسیم کرده است که هر یک از آنها را یک “درجه گرانروی SAE” می نامند.

در زیر این ۱۱ درجه تقسیم بندی شده قابل مشاهده است :

۰W, 5W, 10W, 15W, 20W, 25W, 20, 30, 40, 50, 60

توجه فرمایید که درجاتی که دارای حرف W هستند اینها درجات گرانروی روغن هایی هستند که در هوای سرد مورد استفاده قرار می گیرند و باقی درجات، مربوط به هوای گرم یا زمانی که موتور گرم شده است، هستند. در یک دمای معین، هر چه درجه گرانروی روغنی بالاتر باشد، گرانروی آن بیشتر است. مثلا یک روغن SAW40، نا روان تراز روغن SAE20 است.

با توجه به توضیحات بالا به نکات زیر توجه کنید:

نکته اول:

مشخص می شود که در هوای سرد (یا زمانی که موتور سرد است)، باید از روغنی با درجه گرانروی پایین استفاده شود. با چنین روغن موتور ی، موتوربه سرعت و راحتی روشن می شود و روغن موتور هم به سرعت به همه نقاط موتور می رسد. اما چنین روغنی عیبی که دارد وقتی که موتور گرم شود، خیلی شل شده و نمی تواند عمل روغن کاری را به خوبی انجام دهد.

نکته دوم:

اگر از روغن موتور ی با درجه گرانروی بالا استفاده شود، مناسب دمای بالا است، ولی وقتی موتور سرد می شود و یا کاهش دما، روغن، بیش از حد سفت شده و ناروان می شود و با سرعت لازم به قطعات نمی رسد و موتور به راحتی روشن نمی شود. برای حل این مشکل، روغن هایی ساخته شده اند که “چند درجه ای” یا مولتی گرید نام دارند. مثل ۱۰W30 یا ۲۰W50. این روغن ها، در سرما، درجه گرانروی کمتر (۱۰W یا ۲۰W) را دارند و با گرم شدن موتور، به درجه گرانروی بالاتر (مثلا ۵۰) می رسند. بدین ترتیب گرانروی این روغن ها، متناسب با دما تنظیم می شوند. به این روغن ها، روغن های اتومات نیز می گویند.

نکته سوم:

امروزه، نمی توان یک روغن موتور را برای همه موتورها به کار برد. در واقع هر موتوری، به روغن خاصی نیاز دارد. به عبارت دیگر، تفاوت روغن های امروزی، هم در درجه گرانروی آنها است و هم در سطح کیفیت (استاندارد) آنها. سطح کیفیت در واقع نشان می دهد که روغن، برای چه موتوری مناسب است. عامل تعیین کننده در سطح کیفیت روغن موتور، نوع و میزان افزودنی آن است.اهمیت سطح کیفیت یک روغن موتور به مراتب از درجه گرانروی آن بیشتر است و همیشه معیار انتخاب را اول، سطح کیفیت قرار دهید و پس از آن، درجه گرانروی.

تشخیص سطح کیفیت روغن موتور مناسب:

اما سطح کیفیت روغن مناسب را چگونه می توان تشخیص داد؟ یکی از مراجع معتبر برای طبقه بندی سطوح کیفیت روغن های موتور، انجمن نفت آمریکا (API) می باشد. API روغن های بنزینی را با دو حرف (حرف اول S اشاره به لغت Servise Station تعویض روغنی) و حرف دیگر، یکی از حروف انگلیسی، A تا N (فعلا) معرفی می کند. در این طبقه بندی، روغن های دیزلی با دو حرف (حرف اول C، اشاره به لغت Commercial یعنی تجاری، برای خودروها و موتورهای دیزلی) و حرف دوم، یکی از حروف A تا J (فعلا)، نشان داده می شوند.
توجه فرمایید که هرچه حرف دوم بالاتر باشد، سطح کیفیت آن روغن نیز بالاتر است.

ارسال شده در مقالات

ادامه مطلب

خدمات ما

  • فروش انواع روغن موتور
  • مشاروه فنی در زمینه خرید روغن
  • تضمین کیفیت و قیمت
  • ارسال به تمامی نقاط ایران

درباره روانسازان خاورمیانه